«ΣΧΕΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΩΝ- ΜΙΑ ΠΟΛΥΕΠΙΠΕΔΗ ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑΣΗ»

Οι Τρίτες του Φεβρουαρίου, αφιερώθηκαν από τα μέλη της ΕΔΥ, Ψυχολόγο και Κοινωνική Λειτουργό, στην ενδυνάμωση των σχέσεων μεταξύ των μαθητών και των εκπαιδευτικών τους.

Ήταν μια δράση που πραγματοποιήθηκε σε όλες τις τάξεις ξεχωριστά προσαρμοσμένη στην ηλικιακή ομάδα των μαθητών. Η δράση είχε τόσο θεωρητικό όσο και βιωματικό χαρακτήρα.

Αρχικά, προηγήθηκε εισαγωγική συζήτηση βασισμένη σε ερευνητικά δεδομένα. Έπειτα, οι μαθητές των μεγαλύτερων τάξεων κλήθηκαν να πάρουν μια συνέντευξη από τον εκπαιδευτικό τους και στο τέλος να απαντήσουν ανώνυμα σε κάποια ερωτηματολόγια.

Από την άλλη, οι μαθητές των μικρότερων τάξεων δημιούργησαν τιμητικά βραβεία προς τους εκπαιδευτικούς τους και κλήθηκαν και αυτοί με τη σειρά τους να πάρουν μια μικρή συνέντευξη από εκείνους.