Παγκόσμια Ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού!

Τη Δευτέρα 6 Μαρτίου, στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας κατά του σχολικού εκφοβισμού, οι μαθητές των Δ’, Ε’ και Στ΄ τάξεων του σχολείου μας παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τη διά ζώσης διαδραστική δραστηριότητα η οποία οργανώθηκε από το « Χαμόγελο του Παιδιού» και παρουσιάστηκε από τον εκπρόσωπό του, τον ψυχολόγο, κύριο Χρήστο Σωζόπουλο.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν γύρω από το συγκεκριμένο θέμα όσον αφορά στη σχολική, οικογενειακή και κοινωνική τους ζωή, συζήτησαν ανταλλάσσοντας απόψεις και εξέφρασαν τους όποιους προβληματισμούς τους. Επίσης, έλαβαν γνώσεις για τους τρόπους με τους οποίους μπορούν να βοηθήσουν όχι μόνο τον εαυτό τους αλλά και όποιον/α βρεθεί σε ανάγκη.

Ευχαριστούμε θερμά τον κύριο Χρήστο Σωζόπουλο που μοιράστηκε μαζί μας όλες αυτές τις γνώσεις και υποσχόμαστε να τις εφαρμόσουμε όποτε αυτό είναι απαραίτητο.