Συναισθηματική Αγωγή

Σήμερα, 2/11/2021, ξεκινήσαμε ένα πρόγραμμα συναισθηματικής αγωγής με τους μαθητές της Δ΄ τάξης. Αρχικά διαβάσαμε στην τάξη το βιβλίο “Το τερατάκι των χρωμάτων” το οποίο αναφέρεται στις ημέρες που νιώθουμε μπερδεμένα συναισθήματα και πώς μπορούμε να “ξεμπερδέψουμε το κουβάρι των συναισθημάτων”.

Στη συνέχεια έγιναν δύο δραστηριότητες-παιχνίδια χρησιμοποιώντας “το ζάρι των συναισθημάτων”, “το τερατάκι των εκφράσεων” και “το βάζο των χρωματοερωτήσεων”.

Στόχος ήταν να βοηθήσουμε τα παιδιά στην κατανόηση και αναγνώριση των βασικών συναισθημάτων όχι μόνο λεκτικά αλλά και μέσα από βλέμματα ή κινήσεις σώματος.

Τέλος, με τις “χρωματοερωτήσεις” τα παιδιά εξέφρασαν πιο συγκεκριμένα πότε ένιωσαν κάποια συναισθήματα και τρόπους που χρησιμοποίησαν για να τα διαχειριστούν αλλά και συμβουλές που θα έδιναν σε κάποιον συμμαθητή τους.

Γιαννάκη Άννα ΠΕ30

Τραγούδα Χριστίνα ΠΕ23