Επίσκεψη συγγραφέα στο σχολείο μας.

Την Πέμπτη,7/12/23, επισκέφτηκε το σχολείο μας μετά από πρόσκληση,

η συγγραφέας παιδικών βιβλίων Άννα Μπαντή.

Η συγγραφέας παρουσίασε σε όλους τους μαθητές, σε δύο γκρουπ, το βιβλίο της “Γιούκη η Λευκή Δράκαινα” από τις εκδόσεις “ΑΝΑΤΕΛΛΩ”.

Η συγγραφέας, δεν περιορίστηκε μόνο σε απλή παρουσίαση του βιβλίου, αλλά έφερε και πάνινες κούκλες- ομοιώματα των ηρώων του βιβλίου, μεγάλες αφίσες από την εικονογράφησή του, δραματοποίησε αρκετά κομμάτια του βιβλίου και μοίρασε χρωματιστές κάρτες στους μαθητές, οι οποίες αντιπροσώπευαν διάφορα συναισθήματα σχετικά με την ιστορία και με αυτές έκανε βιωματικό παιχνίδι με τους μαθητές.

Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν και στο τέλος έγραψαν ανώνυμα σε ένα χαρτάκι, τι τους έκανε εντύπωση, τι τους άρεσε , τι θα άλλαζαν στην ιστορία, αν άλλαζαν κάτι και το έριξαν σε ένα κουτί.

Το σχολείο εμπλούτισε τη βιβλιοθήκη του και με ακόμη δύο βιβλία της συγγραφέως:

“Είμαι κακιά ή είμαι καλή;” και “Σιέλος ένας μικρός γαλαζόδρακος ανάμεσα στους κόκκινους”.