“Φτιάχνω το δικό μου βιβλίο”

Στα πλαίσια των δράσεων που πραγματοποιούνται στον χώρο της “Δανειστικής Βιβλιοθήκης” , οι μαθητές διδάχθηκαν έναν εύκολο και ανέξοδο τρόπο ώστε να φτιάξουν το δικό τους μικρό βιβλιαράκι και να γράψουν τη δική τους ιστορία σε αυτό. Το μόνο που χρησιμοποίησαν ήταν μια κόλλα Α4 ή Α3 και ένα ψαλιδάκι.

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης, αφού διαβάσαμε και παρουσιάσαμε την ιστορία “Ο Νόι και η Φάλαινα” , αποφάσισαν να γράψουν, ο καθένας χωριστά, τη συνέχεια της ιστορίας αυτής στο βιβλιαράκι του. Οι μαθητές των άλλων τάξεων επέλεξαν να γράψουν δικές τους ιστορίες. Όλοι, τις παρουσίασαν στην τάξη τους.

Τα βιβλιαράκια θα μπουν στη “Δανειστική Βιβλιοθήκη” και θα μπορεί όποιος μαθητής θέλει να τα δανειστεί και να τα διαβάσει.