Δράσεις στα πλαίσια της μετάβασης των νηπίων στο Δημοτικό Σχολείο.

Στα πλαίσια των δράσεων με στόχο τη μετάβαση των νηπίων του Νηπιαγωγείου Αγκαθιάς- Κυψέλης στο Δημοτικό Σχολείο, η Α’ τάξη επισκέφθηκε το χώρο του Νηπιαγωγείου. Η νηπιαγωγός κ. Κουκουλιάντα Ευμορφία και οι μικροί μαθητές μας υποδέχτηκαν με έναν ζεστό χαιρετισμό και ένα μεγάλο χαμόγελο. Καθίσαμε όλοι μαζί στην “παρεούλα”, διαβάσαμε το βιβλίο “Σ’ αγαπώ όπως είσαι”, φτιάξαμε τα δικά μας γυαλιά της αγάπης και είπαμε στους αγαπημένους μας φίλους γιατί τους αγαπάμε. Ολοκληρώσαμε την επίσκεψη με κεράσματα που μας πρόσφεραν οι μικροί μας φίλοι και τους προσκαλέσαμε και εμείς να γνωρίσουν το σχολείο μας!

Αποδεχόμενοι την πρόσκληση μας, οι μαθητές του Νηπιαγωγείου επισκέφθηκαν το σχολείο μας. Οι μαθητές της Α’ τάξης τους υποδέχτηκαν, τους έδειξαν την τάξη τους, τα βιβλία τους, τους διάβασαν, τους είπαν τι έμαθαν στη πρώτη Δημοτικού και έπειτα τους ξενάγησαν στους χώρους του σχολείου. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με την κατασκευή πασχαλινών καρτών και ευχές για Καλό Πάσχα!