“Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού”

Όλοι οι μαθητές του σχολείου περίμεναν με χαρά να έρθει η μέρα αυτή, ξέροντας ότι θα γίνουν πολλές αθλητικές δραστηριότητες και μάλιστα στο γήπεδο της Αγκαθιάς.

Ευχαριστούμε τον γυμναστή μας, κ. Σωτήριο Τσιανόπουλο, ο οποίος την παραμονή της ημέρας αυτής, καθάρισε τον περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου (και τις τουαλέτες) ώστε οι μαθητές να μεταβούν εκεί, με τη συνοδεία των δασκάλων τους και να συμμετέχουν στις αθλητικές δραστηριότητες με ασφάλεια.

Πριν τη μετάβαση, έγινε προεργασία στο σχολείο. Όλες οι τάξεις παρακολούθησαν διαφορετικά, σχετικά με την ημέρα βίντεο, και οι μαθητές κάθε τάξης, συζήτησαν για το πώς αυτοί γυμνάζονται και πόσες φορές την εβδομάδα. Οι μικρές τάξεις, ζωγράφισαν σκηνές από αθλητικές δραστηριότητες.

Η πορεία προς το γήπεδο, έδωσε στους μαθητές την ευκαιρία να περπατήσουν αρκετά, ανάμεσα στη φύση και στα σπίτια του χωριού. Χάρηκαν και απόλαυσαν την κάθε στιγμή. Δείτε μερικές στιγμές τους παρακάτω: