” Το κυνήγι του χαμένου βιβλίου”

Ο παραπάνω τίτλος είναι παράφραση του τίτλου “Το κυνήγι του χαμένου θησαυρού”. Στα πλαίσια των δράσεων που κάνουμε στη “Δανειστική Βιβλιοθήκη” του σχολείου μας είναι και το παιχνίδι αυτό, που έπαιξαν οι τάξεις Ε ΄και Στ΄.

Πώς παίζεται:

α)Στην αυλή του σχολείου τοποθετούμε σε έναν πολύ μεγάλο κύκλο καρέκλες, γύρω στις 20.

β)Πάνω στις καρέκλες τοποθετούνται 20 λογοτεχνικά βιβλία με το εξώφυλλο προς τα επάνω.

γ)Οι μαθητές της τάξης χωρίζονται σε 2 ισάριθμες ομάδες που η καθεμιά έχει τον δικό της αρχηγό.

δ) Μοιράζεται από την υπεύθυνη της βιβλιοθήκης προς τους μαθητές ένα φυλλάδιο με αριθμημένες γενικές πληροφορίες για το βιβλίο που ψάχνουμε (πληροφορίες που υπάρχουν στο εξώφυλλο και στο οπισθόφυλλο). Κάποιες από αυτές ταιριάζουν και σε άλλα βιβλία.

ε) Αφού πάρουν οι ομάδες στα χέρια τους το φυλλάδιο, το μελετούν για λίγα λεπτά και στη συνέχεια μαζί με τον αρχηγό τους μπαίνουν στον κύκλο και ψάχνουν να βρουν την καρέκλα με το μοναδικό βιβλίο που αντιστοιχεί σε αυτές τις πληροφορίες. Δίνεται συγκεκριμένος χρόνος γι΄ αυτό.

στ) Τα βιβλία μπορούν να τα γυρίσουν και ανάποδα, να δουν το οπισθόφυλλο και φυσικά το εξώφυλλο. Δεν μπορούν να τα αφαιρέσουν από τις καρέκλες. Νικήτρια είναι φυσικά η ομάδα που θα βρει πρώτη το σωστό βιβλίο.