Δράσεις κατά της σχολικής βίας

Στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας κατά του Σχολικού Εκφοβισμού αλλά και του Σχεδίου Δράσης του Σχολείου μας για την υποστήριξη των ευάλωτων ομάδων και των μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες οργανώθηκαν διάφορες παρουσιάσεις και δραστηριότητες με τους μαθητές όλων των τάξεων.

Η Α’ δημοτικού παρακολούθησε σχετικά βίντεο και ζωγράφισαν το αλφαβητάρι της φιλίας.

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης, στα πλαίσια των δράσεων  κατά της σχολικής βίας,

διάβασαν ένα παραμύθι (e-book) για τον εκφοβισμό (bullying) που εστιάζει στην απομόνωση.

Το παραμύθι είναι το: «Ένας φίλος μοναχός…» της Άννας Βαμβάκη.

Aφού εξέφρασαν τις απορίες , τις εντυπώσεις τους και συζήτησαν γύρω από το μήνυμα

που αυτό προβάλλει , ζωγράφισαν στον πίνακα της τάξης τους το «Λουλούδι με το ΟΧΙ και τα ΝΑΙ!».

Η Β’  και Γ‘ δημοτικού παρακολούθησαν σχετικά βίντεο και με τη βοήθεια των δασκάλων τους έφτιαξαν μία κατασκευή που φέρει τα δικά τους συνθήματα.

Η Ε΄ και Στ΄ τάξη συζήτησαν για το σχολικό εκφοβισμό με αφορμή βίντεο και παρουσίαση που έκαναν οι δάσκαλοί τους. Η Στ΄ κατασκεύασε τη δική της αφίσα σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό των Αγγλικών γράφοντας συνθήματα στην αγγλική γλώσσα για την αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού.