“Τα παιδιά της Άνοιξης” στο σχολείο μας.

Την Πέμπτη, 18/05/23, επισκέφτηκε το σχολείο μας ομάδα από το Μικτό Κέντρο Διημέρευσης – Ημερήσιας Φροντίδας Απασχόλησης & Κατάρτισης ΑμεΑ Αλεξάνδρειας : “Τα Παιδιά της Άνοιξης’’.

Αρχικά, πραγματοποιήθηκε η γνωριμία τους, με τους μαθητές των Γ΄,Δ΄ και Ε΄ τάξεων του σχολείου, αλλά και ενημέρωσή τους για τη σημαντική δουλειά που γίνεται στο κέντρο.

Οι μαθητές, έθεσαν πολλές και καίριες ερωτήσεις προς τους εκπροσώπους του κέντρου και προς τους μαθητές του, για την επαγγελματική τους κατάρτιση και τα εργαστήρια που λειτουργούν σε αυτό, τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν καθημερινά αλλά και τις δράσεις που αναλαμβάνουν.

Όλοι, μαθητές , εκπαιδευτικοί και επισκέπτες μεταφέρθηκαν στη συνέχεια στην αυλή του σχολείου, όπου ακολούθησε βιωματικό εργαστήρι.

Στο τέλος, δόθηκε υπόσχεση ότι η συνάντηση θα επαναληφθεί σύντομα με επίσκεψη των μαθητών του σχολείου μας στο κέντρο.