Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία.

Σήμερα, Παρασκευή 2/12/22 , οι μαθητές ενημερώθηκαν για την παγκόσμια ημέρα των ατόμων με αναπηρία, από τη δασκάλα του τμήματος ΖΕΠ κ. Μελαχρινή Δημητριάδoυ.

Οι μαθητές, παρακολούθησαν σχετική παρουσίαση, δημιουργία της δασκάλας Ειδικής Αγωγής κ. Τσιφτσοπούλου Ειρήνης – Ελισάβετ, και έθεσαν πολλές και ενδιαφέρουσες ερωτήσεις που αφορούσαν στη ζωή και στην καθημερινότητα των παιδιών με αναπηρία.

Στη συνέχεια, παρακολούθησαν το animation με τίτλο «Cuerdas» (Σχοινιά), το οποίο δημιουργήθηκε από τον Pedro Solís García, τιμήθηκε το 2014 με το βραβείο Goya και αποτέλεσε εφαλτήριο για ουσιαστική συζήτηση πάνω στο θέμα.

Στη συζήτηση, οι μαθητές προχώρησαν και ένα βήμα παραπέρα, ψάχνοντας τρόπους με τους οποίους μπορούν οι ίδιοι να βελτιώσουν την καθημερινότητα παιδιών με αναπηρία, τα οποία μπορεί να υπάρχουν στο περιβάλλον τους , στο σχολείο τους και στον ευρύτερο κοινωνικό περίγυρό τους.