Αλληλογραφία στο μάθημα της Γερμανικής Γλώσσας.

Στα πλαίσια της εμπέδωσης της Γερμανικής Γλώσσας, πραγματοποιήθηκε αλληλογραφία μεταξύ των μαθητών και μαθητριών της Ε΄ τάξης  του Δημοτικού Σχολείου Αγκαθιάς – Κυψέλης και του 3ου Δημοτικού Σχολείου Χαλάστρας.

Η διδακτική και παιδαγωγική αυτή δραστηριότητα, η οποία πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία των εκπαιδευτικών της Γερμανικής Γλώσσας των δύο σχολείων,  πέτυχε τους επιδιωκόμενους στόχους, δηλαδή το ενδιαφέρον για την εκμάθηση της Γερμανικής Γλώσσας, καθώς και την καλλιέργεια κοινωνικών και διαπροσωπικών σχέσεων.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των δυο σχολείων, ανταποκρίθηκαν με ζωηρό ενδιαφέρον σε αυτή τη δραστηριότητα, πράγμα που συνέβαλε στην εμπέδωση και εξέλιξη της μάθησης της Γερμανικής Γλώσσας.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Κυπαρισσία Ζερβουδάκη